Petici proti potratům a za přijetí ústavního dodatku, že každý má právo na život od početí do přirozené smrti, budou zítra (tj. 1. srpna) projednávat senátoři ze zdravotního výboru Senát Parlamentu ČR.
Jaký je můj názor?
Otázka práva na život od početí do přirozené smrti je úzce spojená s otázkou, kdy vlastně začíná život. Vyřešení této otázky zdaleka nesouvisí pouze s etickým aspektem potratů. Otázka počátku lidského života zajímá lidi od nepaměti. Novou podobu diskuze o tom, kdy vlastně začíná život lidského jedince přinesl technický pokrok v oblasti reprodukční medicíny. Žádat právo na život ve smyslu ochrany od početí znamená nevidět rozdíl od první buňky až po narozené dítě či dospělého člověka. Pokud by bylo přistoupeno na argumentaci, že ukončení těhotenství v časném stádiu je totožné se zabitím narozeného dítěte, mohlo by to znamenat, že ženy, které se rozhodnou pro potrat budou souzeni. Ukončení těhotenství je v České republice prováděno v souladu s legislativou a v žádném případě se nejedná o trestný čin.
Petenty navrhovaná změna ústavy, která by chránila život od početí, by podle mě zasahovala do svobody rozhodování žen o vlastním těle. Tím by se také omezila jejich schopnost rozhodovat o svém zdraví, plánování rodiny a o svém životě.
Myslím si, že je důležité respektovat práva žen na jejich rozhodování o svém těle a zdraví.
Zákaz potratů nebo omezení jejich dostupnosti navíc nepovede k jejich vymýcení. Naopak, povede ke zvýšenému riziku nebezpečných a nelegálních potratů a zbytečných zdravotních problémů či dokonce úmrtí žen.
Zároveň je ale velmi důležité hledat vyvážené přístupy ke snižování počtu potratů, které zohledňují potřeby žen. Tím může být sexuálního výchova a obecné povědomí, dostupnost moderní antikoncepce či podpora rodin.
Proto projednávanou petici nepovažuji za důvodnou a nepodpořím jí. Starostové a nezávislí • STAN