23.schůze Senátu

Včerejší 23.schůze Senátu byla dlouhá, plná kontroverzních témat, ale jako vždy konstruktivní a se snahou přijmout maximálně možný průsečík pohledů na věc.

Senátoři na své 23. schůzi schválili:

  • lidé budou moci vystavovat plné moci nejen v papírové, ale také v elektronické podobě, které budou v registru zastupování.

(Registr zastupování má lidem sloužit k elektronickému vystavování plných mocí a vytvoří pro ně i centralizovaný systém, do něhož budou mít přístup další úřady. Lidé využijí systém v situaci, kdy budou někoho zastupovat nebo když udělí plnou moc někomu, kdo naopak bude zastupovat při kontaktu s úřady je, například účetní při podání daňového přiznání.

  • přijetí pravidel pro partnerství stejnopohlavních párů bez projednání na schůzi.
  • zákonné vymezení toho, co lze považovat za dostupné nájemní bydlení.

(Nájemníci v dostupném bydlení by měli mít podle novely nájemní smlouvu zpravidla až na dva roky s možností prodloužení na dobu určitou. Dostupné nájemné by zprvu nemělo převýšit devadesát procent místně obvyklého nájemného.)

  • Zóna v Líních

(Ze zákona o strategických stavbách by měla být podle Senátu odstraněná zóna Plzeň-Líně s cílem zajistit, aby ji mohla nadále využívat armáda. Návrh nyní dostanou k posouzení vláda a sněmovna)

  • zpřesnění přestupkové části spotřebitelského zákona.

(Současné znění zákona podle předkladatelů novely v čele s naším Michaelem Ratajem Starostové a nezávislí • STAN by mohlo umožňovat více interpretací, včetně takové, podle které by bylo znemožněno projednat přestupky jiným správním orgánem než Českou obchodní inspekcí.)

  • rozšíření okruhu dlužníků odvodů na zdravotní pojištění, kteří by měli ve druhé polovině letošního roku dostat šanci na jejich snazší vyrovnání.

(Senátoři přijali kvůli tomu návrh upravit poslaneckou novelu, kterou nyní bude muset znovu projednat sněmovna. Novela, která doplňuje předchozí takzvaná milostivá léta či podzimy, má umožnit odpuštění penále a případných exekučních nákladů.)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *