Vyjádření senátorského klubu STAN k dostavbě Dukovan

Senátorský klub Starostové a nezávislí: ministr Havlíček by měl být za kroky v rámci tendru Dukovan okamžitě odvolán. Senátorský klub je zásadně proti účasti ruského Rosatomu v projektu dostavby Dukovan. Dostavba jaderné elektrárny nemá pouze ekonomický rozměr, ale také rozměr bezpečnostní, který je u těchto druhů staveb klíčový. Senátoři považují za nepřípustné, aby vláda bez souhlasu opozice rozhodovala o něčem, co dalekosáhle přesahuje její funkční období.

Pro senátorský klub je zcela vyloučené, aby se o dostavbu nového jaderného bloku mohly ucházet firmy z Ruska a Číny. Takový krok považují senátoři za bezpečnostní ohrožení naší země, na což opakovaně upozorňuje i Bezpečnostní informační služba.

Senátoři se proto ostře ohrazují proti jednání ministra Karla Havlíčka, který hodlá zahájit tendr na dostavbu sám za sebe. Byť vláda uvedla, že konečné rozhodnutí o stavbě nového bloku v Dukovanech bude na příští vládě, MPO společně s ČEZ hodlá již nyní oslovit potenciální uchazeče včetně ruského Rosatomu. Místo toho, aby ministr v nejkritičtějším období podnikal kroky pro podporu ekonomiky a celé společnosti po pandemii koronaviru, jde jednoznačně proti zájmům České republiky a ohrožuje její bezpečnost.

Senátorský klub Starostové a nezávislí proto požaduje okamžité odvolání Karla Havlíčka z postu ministra průmyslu a obchodu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *