Vláda zastropovala energie

Na dnešním mimořádné schůzi Senátu ( 13.9. ), kterou iniciovali především někteří senátoři STAN a členové podvýboru pro energetiku, vystoupil předseda vlády Petr Fiala, dále ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela a ministr práce a soc. věcí Jurečka. Premiér informoval o připravovaných krocích, které byly včera projednány vládou a budou do konce týdnu předloženy parlamentu. Především zdůraznil, že vláda zajistí dostatek energií pro všechny domácnosti i podniky a za přijatelnou cenu.

Vláda se usnesla na zastropování cen energií a plynu pro domácnosti a malé a střední podniky, a to na maximální ceně silové elektřiny 6 Kč za 1 kWh, a na ceně plynu 3Kč za 1kWh.

Tyto ceny by měli pro představu ušetřit domácnosti topící plynem 90 tis. Kč za rok, domácnost, která k vytápění používá el. energii, pak 110 tis. Kč. Tyto zastropované ceny budou garantovány i pro veřejné služby ( kraje, obce, zdravotnická a sociální zařízení, kritická infrastruktura, školy apod. ), a to i prostřednictvím státem garantovaného distributora.

Pomoc velkým průmyslovým podnikům je o něco složitější problematika, především legislativní, a to i z pohledu mezinárodního obchodu a EU. Ale i na pomoci
tomuto segmentu se pracuje, jak na úrovni evropské, tak i na úrovni národní, která by měla být představena po středečním jednání vlády.

Vláda nyní pracuje na přípravě legislativních změn zákonů, které budou do konce týdne předloženy k projednání PS a následně Senátu a prezidentovi ČR.

Z dlouhodobého hlediska budou důležité investice do distribučních sítí v rámci EU, budování LNG terminálů a hledání nových zdrojů plynu a dalších energetických komodit, abychom do budoucna nebyli závislí na jednom dodavateli a jednom zdroji.

Vláda zároveň připravuje novelu energetického zákona. Jedním z pilířů by měla být podpora dalšímu rozvoji obnovitelných zdrojů a komunitní energetiky.

Energie je v posledních týdnech, a to jak jednotlivými vládami v Evropě, tak i občany, chápána jako veřejný statek, který by měl být všem dostupný v dostatečném množství a za dostupnou cenu. Podobně jako třeba zdravotní péče, vzdělání nebo voda.

Více zde

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *