Setkání s paní starostkou Čisté na Rakovnicku

Dnešní setkání s paní starostkou Blankou Čebišovou v Čisté na Rakovnicku bylo milé a především inspirativní. Je vidět, že do vedení obce s téměř tisíci obyvateli dává srdce a Čistá prosperuje. Není tedy divu, že je opakovaně zvolena do vedení obce.

Je zde škola, která se postupně rekonstruuje, zbývají ještě poslední třídy a zaměřují se na moderní technologie zapojené do výuky – interaktivní tabule, 3D tiskárny apod. Momentálně má škola přes sto dětí dojíždějících i z okolních obcí. V Čisté najdeme i zubaře, což dnes není vůbec samozřejmost a je zde udržen i díky aktivnímu přístupu vedení obce. Nalezneme zde i občanskou vybavenost typu české pošty, COOPu, řeznictví či muzea.

Zmínit musím i krásně opravený úřad s obřadní síní. Nyní se zde buduje kanalizace za 90 milionů Kč, 60 pokryje dotace, zbytek ušetřené prostředky obce a úvěr. Čistá je také „vzorovou“ ukázkou, co obce této velikosti momentálně trápí a s čím musí doslova bojovat. Je to neustálý nárůst státní byrokracie, přehazování úkolů státu na obce a zároveň centralizace správy v oblastech, kde si to obce nepřejí – rušení stavebních úřadů.
S paní starostkou jsme probírali i aktuální omezení železničních spojů, které navrhuje kraj. Téma to není jednoduché, chápu argumenty kraje na zefektivnění provozu, který kraj dotuje, zároveň chápu i potřeby obcí a místních obyvatel, kteří z různých důvodů preferují raději vlak než autobusové spojení. Věřím, že se ještě podaří domluvit mezi obcemi a vedením kraje průchozí kompromis a spojení zůstanou zachovány v dostatečném a zároveň hospodárném počtu. Paní starostce Čebišové držím ve vedení obce palce, aby Čistou přiblížila co nejvíce jejímu vzoru – Švýcarsku.

Fotogalerie Čisté a okolí

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *