Rok od mého zvolení do Senátu ČR

Je to právě rok, co jsem byl zvolen do Senátu ČR. K tomto malému výročí jsem dostal několik otázek, abych se ohlédl, jaký ten první rok vlastně byl.

Vloni v říjnu jste byl zvolen do Senátu Parlamentu ČR za volební obvod Louny. Jaký byl rok, který od té doby uplynul?

Musím říct, že uplynulý rok byl poměrně hektický. Musel jsem se postupně naučit a navyknout práci v Senátu, pochopit procesní a legislativní procesy. Dále jsem se chtěl i věnovat práci v regionu. Museli jsme si zařídit senátní kancelář a i další místa, kde je možno se sejít s občany v regionu. Zde mi hodně pomohli i starostové těch největších měst ve volebním obvodu, kteří mi buď doporučili prostory, nebo přímo nabídli prostory, kde je možno se sejít s lidmi i třeba v prostorách na radnicích. Jako senátor jsem se snažil a stále snažím potkat se, vyslechnout a případně pomoci každému, kdo má o to zájem. Pochopitelně v rámci možností. V neposlední řadě jsem slíbil, že nezanevřu ani na medicínu, a proto musím vše skloubit i s prací v Masarykově nemocnici v Rakovníku. I proto byl uplynulý rok poměrně těžký.

Motto vaší senátorské kampaně znělo „Zdraví na prvním místě“. Co se vám v této oblasti podařilo? A co naopak v Senátu nedopadlo podle představ?

Hlavně se mi podařilo najít model, jak vše kombinovat s prací v nemocnici a mohu tak léčit dále své pacienty. Uplynulý rok byl ve znamení Covidu, takže i legislativní návrhy a novely zákonů, které mířily do Senátu, byly namířeny především tímto směrem. Jsem členem zdravotního výboru Senátu, který dle mého názoru pracuje velmi dobře a je cítit i od ostatních kolegů velká snaha o dohodu jak mezi sebou, tak i s předkladateli zákonů, což byli především ministři zdravotnictví. A co se nepovedlo podle představ? Mrzí mne, že se nám nepodařilo zabránit některým zákonům, které jsou dle mého soudu minimálně kontroverzní, jako třeba velká novela stavebního zákona, pandemický zákon či ostře sledovaný daňový balíček.

V souvislosti se zdravím nelze pominout onemocnění COVID-19. Máte s ním nějakou osobní zkušenost? Jaké si z pandemie můžeme vzít poučení? A šla – při zpětném pohledu – vládní protiopatření organizovat nějak výrazně lépe?

Ano, mám. Již na podzim loňského roku jsem onemocnění Covid-19 prodělal, ale naštěstí jen s mírnými příznaky. Bohužel jsem ale mohl i na našem oddělení vidět i těžké průběhy nemoci mnohdy i s fatálním koncem. I proto jsem se později, když byla možnost, nechal očkovat.
K otázce vládních opatření. Podle mě byla opatření velmi často přijímána pozdě, na můj vkus bylo hodně obětováno školství, když děti strávily skoro celý rok jen distanční výukou. Kontroverzní byly i některé kompenzační programy nebo nákupy ochranných pomůcek především v počátku pandemie. Ale na druhou stranu, po bitvě je každý generál. Pro všechny to byla nová a dříve nepoznaná situace. Přesto bych se já některými kroky či opatřeními inspiroval například v zahraničí a nesnažil se vymýšlet za každou cenu vlastní cestu. Více bych se soustředil i na lokální opatření na rozdíl od celorepublikových lockdownů s velkým dopadem na všechny.

Další heslo, které jste v kampani použil, znělo „Politika semele ty, co se nechají“. Zkoušela vás už vysoká politika nějak „semlít“?

Musím říct, že stylem politiky a přístupem ostatních kolegů v Senátu jsem velmi mile překvapen. Z toho mám opravdu dobrý pocit. Jednotlivá řečnická vystoupení bývají věcná a mají logiku. Excesy, které se dějí v Poslanecké sněmovně, tak ty v Senátu určitě nehrozí. Samozřejmě, že ideově a politicky mohou být názory na věc různé, ale jejich prosazování jednotlivými kluby či senátory má kultůru. Zároveň jsem zatím nezažil, že bychom dostali, třeba od vedení STANu, nějaký příkaz, jak v které věci hlasovat. Vždy k zákonu vedeme věcnou vnitřní diskuzi se zvážením všech argumentů, ale konečné hlasování je pak na každém senátorovi, který se rozhodne dle svého nejlepšího svědomí.

Do dalších senátních voleb ve vašem obvodu zbývá pět let. Co nejpodstatnějšího byste během nich – realistickým pohledem vzato – rád stihl?

Byl bych velmi rád, kdyby se v průběhu následujících pěti let mohlo hnutí STAN společně s dalšími demokratickými stranami podílet na vládní politice, neboť se domnívám, že má České republice co nabídnout. V jejich řadách je mnoho talentovaných a rozumných politiků, kteří své schopnosti prokázali většinou již na komunální úrovni. A osobně chci i dále pomáhat svému volebnímu obvodu. Chci bojovat za zachování zdravotní péče alespoň v tom stávajícím rozsahu, ale chci pomáhat i v dalších oblastech, jako je podpora dopravních staveb, školství, zemědělství, ale i ekologii a ochraně přírody. Rád bych i nadále pokračoval v návštěvách obcí a spolupracoval se starosty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *