Pandemický zákon

Pandemický zákon si v poledních dnech vysloužil, a v těch následujících ještě zcela jistě vyslouží, hodně pozornosti a emocí. Některé občany donutil vyjít demonstrovat před Poslaneckou sněmovnu, některé politiky motivoval až k nadlidským řečnickým výkonům, aby zabránili přijetí jeho novely. Ano, skutečně se totiž jedná o novelu zákona, kterému „jen“ končí platnost. Pandemický zákon byl přijat téměř před rokem, a přestože se kolem něho v PS a poté i v Senátu vedly dlouhé debaty, byl nakonec přijat bez výraznějších emocí a zcela mimo zájem veřejnosti. O to více mne překvapují současné, silně negativní reakce. Je nutno připomenout, že se jedná o novelu zákona. Chápu výtky k legislativnímu procesu přijímání této novely, neboť její projednávání ve stavu legislativní nouze je minimálně sporné. V rámci pozměňovacích návrhů ve sněmovně byla upravena doba platnosti zákon. Neomezená platnost byla totiž další výtka odborníků. Jinak zákon, resp. návrh jeho novely, ve své podstatě jen reaguje na rozhodnutí Nejvyššího správního soudu, který v minulosti některá opatření přijatá v souvislosti s pandemií Covid-19 zrušil.

Nerad bych to zakřikl, ale epidemická situace se snad lepší. Po kolikáté už. Best in Covid jsme už několikrát byli. Ale také několikrát i jedni z těch nejhorších. I proto si ani jako lékař nedovolím predikovat, zda se jedná o poslední, závěrečnou vlnu pandemie. Samozřejmě bych byl tomu velmi rád. Jsem však zastáncem toho, být připraven i na tu horší variantu vývoje a na možné zhoršení epidemické situace. Nerad bych totiž opět zažíval kolapsové stavy nemocnic, přetížené zdravotníky a zbytečná úmrtí, kterým šlo zabránit. Právě při případném nepříznivém vývoji a jen v této konkrétní krizové situaci by se měl pandemický zákon aktivovat a mohla by vejít v platnost některá opatření, které již z minulosti známe.

Chápu i určité obavy některých z možnosti zneužití pandemického zákona současnou vládou nebo přímo ministrem zdravotnictví. Ale to, jak vláda zareagovala na další rozhodnutí Nejvyššího správního soudu, mně osobně dává důvěru v to, že k takovémuto zneužití nedojde. Jen pro připomenutí, soud minulý týden zrušil opatření, které zakazovalo neočkovaným využívat různých služeb či návštěv kulturních či jiných společenských akcí. Vláda nehledala právní kličky, jak zákon obejít, ale naopak rozhodnutí soudu respektovala a opatření tak bude od středy zrušeno. I z toho důvodu chápu navrhovanou novelu pandemického

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *