I já jsem před rokem hodnotil covid jako horší chřipku. Ale brzy jsem změnil názor, říká lékař a senátor Ivo Trešl

Louny, Rakovník – Zřizování očkovacích center v Lounech a Podbořanech, která tam podle původních plánů ani neměla být (původně mělo být podle plánů kraje v okrese Louny umístěno jen jedno očkovací centrum – v Žatci, pozn. red.), to je určitě dobrá zpráva pro všechny obyvatele těchto měst a nejbližšího okolí, uvádí lékař Ivo Trešl z Rakovníka, který je od podzimu novým senátorem za okresy Louny a Rakovník. I on sám jako zdravotník pravidelně pomáhá s očkováním: je členem tzv. mobilního týmu, který jezdí očkovat klienty v domově seniorů na Rakovnicku. „Přitom někdy zpočátku, ještě před rokem, jsem si i já myslel, že covid je jen něco jako horší chřipka. Brzy jsem ale změnil názor,“ odpověděl Ivo Trešl v krátkém rozhovoru pro naši redakci.

V Lounech a Podbořanech vzniknou nová centra, umožňující očkování pro veřejnost. V původních plánech krajské sítě očkovacích center nejprve nefigurovala a kraj s nimi nepočítal, ale představitelům měst, samosprávy a dalším pomocníkům se podařilo je dodatečně dohodnout. Jak byste hodnotil zřízení těchto center? Je dobré, že to podařilo domluvit pro lidi z daného města a okolí?

Určitě ano. Zřízení očkovacího centra v Lounech hodnotím velmi kladně, to samé samozřejmě platí i v případě Podbořan, kde by mělo další centrum také vzniknout o něco později. Určitě se tím zlepší dostupnost, a tím i zrychlí proces očkování obyvatel v těchto regionech. Je třeba poděkovat všem, kteří se o zřízení centra v Lounech i Podbořanech zasloužili. Je vidět, že tam mají dobře fungující samosprávu a komunální politiky, kteří dokážou prosadit do města služby potřebné pro obyvatele a usnadnění jejich života.

Budete jako politik nebo lékař nějak pomáhat s rozjetím těchto center?

Všechno už výborně dohodli představitelé místních samospráv. Obě centra už mají určené své vedoucí lékaře, kteří budou řídit jejich provoz. Já sám jako lékař již ale pomáhám s očkováním na Rakovnicku. Jsem sice chirurg, ale zároveň jsem i členem mobilního týmu, který pravidelně jezdí očkovat klienty v domovech seniorů.

Jaký vy osobně jako politik a lékař máte názor na pandemii Covid-19 a současnou situaci v ČR? Řeší to naše vláda správně? Proč ČR patří už řadu týdnů k zemím, v nichž je situace v rámci Evropy nejhorší?

V první řadě se musím přiznat, že i já jsem před rokem patřil mezi lidi, kteří covidovou infekci brali spíše jako horší chřipku. Ale velmi brzy jsem pak
změnil názor. Sám jsem mohl často i v přímém přenosu sledovat, co Covid-19 dovede, jak dokáže paralyzovat chod nemocnic a vlastně celého státu. Pokud jde o vládní opatření, samozřejmě mám k některým určité výhrady, některá postrádají racionální základ nebo logiku, ale protiepidemická opatření jako celek jsou podle mě stále nezbytná. Situace se nelepší a jako lékař jsem v současné době proti jakémukoli razantnímu uvolňování pravidel. Stále u nás totiž reálně hrozí kolaps nemocnic a zdravotního systému, jak to třeba teď vidíme v Karlovarském kraji. Přitom ale zároveň nesdílím názor vlády, že nouzový stav je jediným možným nástrojem řešení a udržení pořádku. Jako úplně nejhorší moment na celé věci z politického hlediska vidím to, že vláda ztratila důvěru velké většiny lidí. I to je důvodem, proč nejsou některá nařízení často dodržována a infekci se nedaří potlačit.

Pokud jsem správně pochopil vaše vyjádření v jednom z rozhovorů v médiích, i vy sám jste už prodělal infekci Covid-19, je to tak?

Ano. Na podzim jsem měl pozitivní test a byl jsem v karanténě. U lékařů, sester a dalších lidí pracujících ve zdravotnictví nebo sociálních službách je riziko nákazy samozřejmě velké. Z jedenácti lékařů na chirurgickém oddělení v naší nemocnici nás tehdy během dvou týdnů bylo nakaženo osm. Já měl naštěstí jen lehký průběh nemoci s lehce zvýšenou teplotou a bolestmi hlavy a naštěstí se mi nepodařilo nakazit ani nikoho v rodině. I proto jsem se později, když už to bylo možné, jako zdravotník nechal očkovat. V současné době jsem už i po druhé dávce. Domnívám se, že očkování je v současné době jediná možnost, jak se z bludného kruhu pandemie dostat ven. To, že se během jednoho roku podařilo vyrobit, otestovat a schválit vakcíny, hodnotím také jako veliký úspěch současné vědy, který možná všichni pořádně doceníme až s větším odstupem času.

Zdroj: https://noviny-zblizka.cz/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *