Exkurze v závodu Procter&Gamble Rakona

V týdnu proběhlo na pozvání pana ředitele Andraščíka velmi milé setkání s vedením závodu Procter&Gamble Rakona včetně představení podniku a exkurze po provozu. Rakona je symbol a je s městem Rakovníkem neodmyslitelně spjata. Vždyť také u zrodu zdejší mýdlárny stojí továrník a tehdejší starosta František Otta, který již v 19. století, přesněji v roce 1875, založil zdejší tradici výroby mýdla. Tradiční mýdlo s rakem, pojem přesahující hranice okresu. Dnes jsou výrobky Procter&Gamble Rakona známé a používané po celém světě. Úspěšná privatizace společnosti proběhla v roce 1991 a firmě výrazně prospěla, protože ne každá privatizovaná společnost v 90. letech měla to štěstí na osvíceného majitele.

Ale zpátky do přítomnosti. Na představení závodu jsem byl pozván spolu s paní hejtmankou Petrou Peckovou a delegací z kraje a dále i s vedením města Rakovníka. Pan ředitel Andraščík velmi ochotně odpovídal na veškeré dotazy a aktivně také přispěl do diskuze s dotazem na stav příprav obchvatu města. Pro město i průmyslovou zónu je to klíčové téma. Podle pana poslance Kupky, náměstka hejtmanky, kraj nespí a má obchvat jako stavební prioritu, vypořádávají se jednotlivé odkupy pozemků a další povolení. Pan náměstek ujistil, že se kraj snaží dělat maximum.
Při vlastní prohlídce provozu jsme mohli vidět, že Procter&Gamble Rakona je moderní, hi-tech závod, že extrémně dbá na zdraví a bezpečnost svých zaměstnanců a zároveň jejich další profesní a odborný rozvoj. Modernizace firmy je tu vidět doslova na každém kroku. Pamatuji si totiž, když jsem jako student místního gymnázia chodil na brigádu balit mýdla, kolik nás stálo u linky. Dnes v celé hale pracují 3-4 lidé u počítače. Rakona zaměstnává velké množství odborníků, vysokoškoláků a IT pracovníků. Zbytek zvládnou stroje, roboti a naprogramované linky. Závod klade velký důraz i na snížení plastů z výroby na minimum a snaží se je nahradit recyklovatelným materiálem. Stejně tak řeší minimalizaci spotřeby vody, energie a snižování emisí CO2. V příštích měsících budou také představeny nové produkty.

Jsem velmi mile překvapen, jakým směrem se závod ubírá a jaký kus vývoje za posledních 20 let udělal. Děkuji i za dosavadní spolupráci s městem a regionem, za podporu různých akcí a organizací (školy, domov Ráček, Dětský domov Nové Strašecí, aj.). Vidím, že pozitiva výrazně převažují nad negativy, když samozřejmě vnímám i občasné negativní dopady takto velkého závodu v blízkosti centrální části města. Procter&Gamble Rakona však ukazuje, že se maximálně snaží tyto negativní vlivy minimalizovat a věřím, že po vybudování obchvatu to bude ještě lepší. Vážený pane řediteli, děkuji Vám za pozvání, představení závodu a za Vaši snahu o moderní závod 21. století. Pan Otta by byl zcela jistě překvapen, jak se jeho odkaz povedlo po téměř 150 letech rozvinout

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *