9. ročník Sletu československých letadel

Od pátku 10.6. do neděle 12.6. se v Rakovníku konal 9. ročník Sletu československých letadel. Poprvé takovouto akci s podobným námětem a pod názvem Hradec Open pořádali organizátoři v roce 2013 na letišti v Jindřichově Hradci. Záměrem bylo setkání příznivců letectví, prožití příjemného víkendu a samozřejmě skupinové lety s různými typy letounů pod vedením pilotů ze všech koutů ČR. Ačkoliv byla událost spíše komorní, zúčastnilo se tehdy okolo 40 lidí a 11 letadel, která předvedla velmi zajímavý letový program a vytvořila působivou skupinu nad městem.

Tato původně neformální sešlost fanoušků létání přivedla organizátory na myšlenku uspořádat putovní Slet československých letadel ve větším měřítku a s podstatně širší základnou letadel. Tu tvoří právě stroje vyrobené v ČSR od roku 1950, ale letos v Rakovníku byly k vidění i stroje podstatně starší a počet překročil 80 letadel. Ten vůbec nejstarší byl letoun značky Avia z roku 1920. A všechny stroje samozřejmě funkční a do Rakovníka přiletěly, jak se říká, po vlastní ose. K vidění tak byla především letadla značky Zlín, která vytvořila dokonce letku 16 letadel a ve formaci přeletěla nad hlavami všech návštěvníků a účastníků. Vidět a prohlídnout si bylo možno letadla značky Zlín, Avia nebo Morava. Na nebi nad Rakovníkem se nakonec objevil i britský stíhací letoun z 2. sv. války značky Hawker Hurricane v barvách RAF.

K vydařenému víkendu přispělo i krásné počasí a všichni organizátoři tak věří, že se na rakovnické letiště někdy v budoucnu zase vrátí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *