25. schůze Senátu

Senátoři souhlasili se jmenováním Přibáně a Langáška ústavními soudci

Senát ve středu schválil nominaci Jiřího Přibáně a Tomáše Langáška na pozici ústavních soudců. Tento krok je významný nejen pro český právní systém, ale i pro samotný Ústavní soud (ÚS), který tímto získává dva vysoce kvalifikované odborníky.

Nová pravidla pro vzdělávání úředníků

Senát schválil novelu o úřednících územních samosprávných celků, která zavádí nové pravidlo pro vzdělávání úředníků obcí a krajů. Vedoucí úřadů a úředníci potřebující zvláštní odbornou způsobilost budou muset složit zkoušku vstupního vzdělávání. Novela upravuje pracovní poměr a vzdělávání úředníků, prodlužuje lhůtu pro absolvování vstupního vzdělání ze tří měsíců na půl roku a zpřesňuje akreditace vzdělávacích institucí.

Novela též odkládá spuštění systému elektronické tvorby zákonů kvůli potřebě doladění systému elektronizace podle požadavků z praxe. Nové termíny jsou nastaveny na leden příštího roku a leden 2026.

Odložení elektronické spisové služby

Úřady dostanou další roční odklad na povinné použití atestované elektronické spisové služby, což umožní větší čas na přípravu. Novela se nově nevztahuje na nejmenší obce, jejich organizace a školy, aby se jim neúměrně nezvýšily náklady. Novelu nyní čeká podpis prezidenta.

Vyznamenání pro 125 osobností

Senát navrhl na státní vyznamenání 125 osobností, včetně Alice Masarykové, členů odbojové skupiny bratří Mašínů a dvou strůjců útoku na Reinharda Heydricha. Předseda Sudetoněmeckého krajanského sdružení Bernd Posselt nebyl po diskusi navržen na Řád Tomáše Garrigua Masaryka.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *